Великий Новгород (1136 - 1478 рр.)
|
Великий Новгород розташований на р. Волхов. Влада поширювалася на Східну Прибалтику, землі фінів, карелів, саамів до Норвегії, узбережжя Білого моря до Уралу.
Державний устрій
- 1136 р. - звільнення від влади Києва і встановлення боярської республіки.
- Верховна влада належала загальноміському віче, у якому брали участь 300 , а згодом 500 представників боярських родів. Віче вирішувало питання війни і миру, укладання договорів з князями, призначення вищих посадовців, затвердження законів.
- Вищі посадові особи: єпископ - (пізніше архієпископ) зосереджував духовну і світську владу: міську скарбницю, вищий церковний суд, зовнішню політику; посадник - очолював уряд, скликав віче та виконував його рішення; тисяцький - командував ополченням.
- Князів з військовою дружиною запрошувало віче на основі договору. Князь був найманим воєначальником, не мав права на земельні володіння у Новгородській землі.
- Новгород складався з п'яти районів - кінців; кожному кінцю підпорядковувалися райони - волості, на які було поділено Новгородщину.
- Новгороду підпорядковувалися міста-пригороди, найбільшими з яких були Ладога, Стара Руса, Ізборськ, Псков.
Зовнішня політика
- XIII - XV ст. - постійні війни зі Швецією та Лівонським орденом.
- 1240 р. - шведи зазнали поразки від новгородського князя Олександра у битві на р. Нева (Олександра стали називати Невським).
- 1242 р. - битва на Чудському озері, або Льодове побоїще, в якій Олександр Невський розбив німецьких хрестоносців.
- Кінець XIV ст. - початок війн з Москвою за володіння на Північній Двіні.
- 1478 р. - Новгород приєднаний до Московського царства Іваном III.
Економіка
- Розвинене землеробство, проте Новгород залежав від продовольчих поставок з інших князівств через несприятливі природні умови.
- Нестачу хліба компенсували промислами, ремеслами.
- Новгород - торговельний центр: стояв на шляху "з варяг у греки", торгував з Ганзою.
|