Велика літера

1. З великої літери пишуться індивідуальні імена людей, по батькові, прізвища, псевдоніми, конспіративні клички, прізвиська: Іван Петрович Котляревський, Леся Українка, Каменяр, Кобзар.
а) У складних прізвищах, псевдонімах та іменах, які пишуться через дефіс, кожна складова частина починається великою літерою: Нечуй-Левицький, Марія-Тереза;
б) Прізвища людей, уживані в загальному значенні, але які не втратили свого індивідуального значення (не стали загальними назвами), пишуться з великої літери: Потрібні нам і Гоголі, і Щедріни (П. Сліпчук).
в) Імена та прізвища людей, які стали загальними назвами людей або предметів, пишуться з малої літери: донжуан, дизель, рентген;
г) Якщо прізвища (імена) вживаються зневажливо, вони пишуться з малої літери: гітлери, квіслінги
Увага! Назви народів, племен, а також назви людей за національною ознакою або за місцем проживання пишуться з малої літери: араби, киянин, поляни.

2. З великої літери пишуться індивідуальні назви:
а) міфологічних істот і богів: Антей, Аполлон, Венера;
б) дійових осіб у байках, казках, драматичних творах: Ворон, Лісовик, Дід Мороз.
Увага! Якщо назви персонажів із казок, творів для дітей і т. ін. не виступають дійовими особами окремих творів, а використовуються як загальні, вони пишуться з малої літери: баба-яга, іван-покиван.

3. З великої літери пишуться назви найвищих посад України та міжнародних посад; також найвищих державних посад інших країн згідно з вимогами дипломатичного протоколу: Генеральний секретар ООН, Президент України, Прем'єр-міністр Канади. (Але з малої літери пишуться назви титулів, рангів, чинів, посад, учених ступенів - декан, принц, академік).

4. Клички свійських тварин, а також приручених чи дресированих звірів і птахів пишуться з великої літери: Сірко (собака), Раві (слон).

5. Астрономічні назви, народні назви сузір'їв і галактик пишуться з великої літери: Велика Ведмедиця, Чумацький Шлях.
Увага! Родові означення при астрономічних назвах пишуться з малої літери: зірка Альтаїр, комета Галлея.

6.Назви сторін світу, якщо маємо на увазі краї чи народи, пишуться з великої літери: Далекий Схід, Північна Буковина.

7. Географічні і топографічні власні назви пишуться з великої літери, крім службових слів і видових означень (мис, море, затока): Азія, Берингове море, гора Говерла.

8. Назви вулиць, шляхів, каналів, течій, а також майданів, парків, архітектурних пам'яток, храмів і т. ін. пишуться з великої літери: Андріївський узвіз, бульвар Тараса Шевченка.
Увага! Якщо у власних назвах означувані слова брід, вал, міст, шлях, яр тощо не сприймаються як родові поняття, то вони пишуться з великої літери: Ярославів Вал.

9. У назвах груп або союзів держав і найвищих міжнародних організацій усі слова, крім родових позначень, пишуться з великої літери: Співдружність Незалежних Держав, Міжнародний комітет Червоного Хреста.

10. Назви держав та автономних адміністративно-територіальних одиниць пишуться з великої літери: Арабська Республіка, Карельська Автономна Республіка.

11. У назвах державних, громадських організацій, партій України та інших держав перше слово пишеться з великої літери: Збройні сили України.

12 У назвах міністерств, їхніх головних управлінь та установ місцевого значення перше слово пишеться з великої літери: Міністерство транспорту і зв'язку України, Вінницька обласна державна адміністрація.

13.Власні назви навчальних закладів, науково-дослідних установ, театрів, музеїв, підприємств пишуться з великої літери: Будинок актора, Інститут української мови.

14.Назви знаменних подій, свят, епох тощо пишуться з великої літери: День учителя, Новий рік (але Свято Перемоги, День Незалежності України).

15. Присвійні прикметники, утворені ввід власних особових назв, а також прикметники із суфіксом -ськ- пишуться з великої літери, якщо вони мають значення "імені когось", "пам'яті когось": Франкові поезії, Нобелівська премія, Шевченкові дні. (але франківські сонети, шевченківська символіка).
Увага! З малої літери пишуться прикметники, що входять до фразеологізмів і наукових термінів: ахіллесова п'ята, бертолетова сіль.


З великої літери та в лапках пишуться:

1. Назви художніх творів, наукових праць, газет, журналів, історичних пам'яток: поема "Мойсей", журнал "Український тиждень", "Руська правда" (з великої літери, але без лапок - назви релігійних книг: Біблія, Тора, Коран).

2. Назви аеропортів, станцій, санаторіїв, готелей тощо: аеропорт "Бориспіль", станція метро "Ботанічний сад" (але Київський вокзал, станція Шепетівка).

3. Назви літаків, автомобілів та інших машин, фірмові та сортові назви: цукерки "Київ вечірній", літак "Руслан".

4. Назви орденів, відзнак: медаль "За відвагу" (але орден князя Ярослава Мудрого, орден Держави).


 
| Карта сайту |