Іван Котляревський
Частина третя
Еней-сподар, посумувавши, Насилу трохи вгамувавсь; Поплакавши і поридавши, Сивушкою почастувавсь; Но все-таки його мутило І коло серденька крутило,
Небіжчик часто щось вздихав; Він моря так уже боявся, Що на богів не полагався І батькові не довіряв.
А вітри ззаду все трубили В потилицю його човнам, Що мчалися зо всеї сили По чорним пінявим водам. Гребці і весла положили Та, сидя, люлечки курили І кургикали пісеньок: Козацьких, гарних запорізьких, А які знали, то московських Вигадували бриденьок.
Про Сагайдачного співали, Либонь, співали і про Січ, Як в пікінери4 набирали, Як мандрував козак всю ніч; Полтавську славили Шведчину, І неня як свою дитину З двора провадила в поход; Як під Бендер'ю воювали. Без галушок як помирали, Колись як був голодний год.
Не так-то діється все хутко, Як швидко кажуть нам казок; Еней наш плив хоть дуже прудко, Та вже ж він плавав не деньок. Довгенько по морю щось шлялись І сами о світі не знались, Не знав троянець ні один, Куди, про що і як швендюють, Куди се так вони мандрують, Куди їх мчить Анхізів син.
От так поплававши немало І поблудивши по морям, Як ось і землю видно стало, Побачили кінець бідам! До берега якраз пристали, На землю з човнів повставали І стали тута оддихать. Ся Кумською земелька звалась, Вона троянцям сподобалась, Далось і їй троянців знать.
Розгардіяш настав троянцям, Оп'ять забули горювать; Буває щастя скрізь поганцям. А добрий мусить пропадать. І тут вони не шанувались, А зараз всі і потаскались, Чого хотілося, шукать...
Еней один не веселився, Йому немиле все було; Йому Плутон та батько снився, І пекло в голову ввійшло. Оставивши своїх гуляти, Пішов скрізь по полях шукати, Щоб хто дорогу показав, Куди до пекла мандрувати, Щоб розінати, розпитати, Бо в пекло стежки він не знав.
Ішов, ішов, аж з русих кудрів В три ряди капав піт на ніс. Як ось забачив щось і уздрів, Густий пройшовши дуже ліс. На ніжці курячій стояла То хатка дуже обветшала І вся вертілася кругом; Він, до тії прийшовши хати, Хазяїна став викликати, Прищурившися під вікном.
Еней стояв і дожидався, Щоб вийшов з хати хто-небудь, У двері стукав, добувався, Хотів був хатку з ніжки спхнуть. Як вийшла бабище старая, Крива, горбатая, сухая, Запліснявіла, вся в шрамах, Сіда, ряба, беззуба, коса, Розхристана, простоволоса І, як в намисті, вся в жовнах.
Еней, таку уздрівши цяцю, Не знав із ляку, де стояв; І думав, що свою всю працю Навіки тута потеряв. Як ось до його підступила Яга ся і заговорила, Роззявивши свої уста: "Гай, гай же, слихом послихати, Анхізенка у віч видати! А як забрів ти в сі міста?
Давно тебе я дожидаю І думала, що вже пропав; Я все дивлюсь та визираю, Аж ось коли ти причвалав. Мені вже розказали з неба, Чого тобі пильненько треба, — Отець твій був у мене тут". Еней сьому подивувався І баби сучої спитався: Як відьму злую сю зовуть?
"Я Кумськая зовусь Сівілла, Ясного Феба попадя, При його храмі посіділа, Давно живу на світі я! При Шведчині я дівувала, А татарва як набігала, То вже я замужем була; І першу сарану зазнаю; Коли ж був трус, як ізгадаю, То вся здригнусь, мовби мала.
На світі всячину я знаю, Хоть нікуди і не ходжу
І людям в нужді помагаю, Я їм на звіздах ворожу: Кому чи трясцю одігнати, Од заушниць чи пошептати, Або і волос ізігнать; Шепчу — уроки проганяю, Переполохи виливаю, Гадюк умію замовлять.
Тепер ходімо лиш в каплицю, Там Фебові ти поклонись І обіщай йому телицю, А послі гарно помолись. Не пожалій лиш золотого Для Феба світлого, ясного, Та і мені що перекинь; То ми тобі таки щось скажем, А може, в пекло шлях покажем, Іди, утрись і більш не слинь".
Прийшли в каплицю перед Феба, Еней поклони бити став. Щоб із блакитного Феб неба Йому всю ласку показав. Сівіллу тут замордувало, І очі на лоб позганяло, І дибом волос став сідий; Клубком із рота піна билась, Сама ж вся корчилась, кривилась, Мов дух вселився в неї злий.
Тряслась, кректала, побивалась, Як бубон, синя стала вся; Упавши на землю, качалась, У барлозі мов порося. І чим Еней молився більше, То все було Сівіллі гірше; А послі, як перемоливсь, З Сівілли тільки піт котився; Еней же на неї дивився, Дрижав од страху і трусивсь.
Сівілла трохи очуняла. Обтерла піну на губах І до Енея проворчала Приказ од Феба в сих словах: "Така богів Олімпських рада, Що ти і вся твоя громада Не будете по смерть в Риму; Но що тебе там будуть знати, Твоє імення вихваляти, Но ти не радуйся сьому.
Іще ти вип'єш добру повну, По всіх усюдах будеш ти; І долю гірку, невгомонну Готовсь свою не раз клясти. Юнона ще не вдовольнилась, Її злоба щоб окошилась Хотя б на правнуках твоїх; Но послі будеш жить по-панськи. І люди всі твої троянські Забудуть всіх сих бід своїх".
Еней похнюпивсь, дослухався, Сівілла що йому верзла, Стояв, за голову узявся, Не по йому ся річ була. "Трохи мене ти не морочиш. Не розчовпу, що ти пророчиш, — Еней Сівіллі говорив, — Диявол знає, хто з вас бреше, Трохи б мені було не легше, Якби я Феба не просив.
Та вже що буде, те і буде, А буде те, що бог нам дасть; Не ангели — такії ж люди, Колись нам треба всім пропасть. До мене будь лиш ти ласкава, Услужлива і нелукава. Мене до батька поведи; Я проходився б ради скуки Побачити пекельні муки, Ану, на звізди погляди..."
Як тільки темна та похмура Із неба зслизла чорна ніч, Година ж стала балагурна. Як звізди повтікали пріч, Троянці всі заворушились, Завештались, закамешились На жертву приганять биків; Дяки з попами позбирались, Зовсім служити всі прибрались, Огонь розкладений горів.
Піп зараз взяв вола за роги І в лоб обухом зацідив, І, взявши голову між ноги, Ніж в черево і засадив; І вийняв тельбухи з кишками, Розклав гарненько їх рядами І пильно кендюх розглядав; Енею послі божу волю І всім троянцям добру долю, Мов по звіздах, все віщував.
Як тут з скотиною возились І харамаркали дяки, Як вівці і цапи дрочились, В різницях мов ревли бики; Сівілла тут де не взялася, Запінилася і тряслася І галас зараз підняла: "К чортам ви швидше всі ізгиньте. Мене з Енеєм тут покиньте, Не ждіть, щоб тришия дала!
А ти, — мовляла ко Енею, — Моторний, смілий молодець, Прощайся з юрбою своєю. Ходім лиш в пекло — там отець Нас твій давно вже дожидає І, може, без тебе скучає. — Ану, пора чимчикувать! Возьми на плечі з хлібом клунок; Нехай йому лихий прасунок, Як голодом нам помирать.
Не йди в дорогу без запасу, Бо хвіст од голоду надмеш; І де-где іншого ти часу І крихти хліба не найдеш. Я в пекло стежку протоптала, Я там не раз, не два бувала, Я знаю тамошній народ; Доріжки всі, всі уголочки, Всі закоморочки, куточки Уже не перший знаю год».
Еней в сю путь якраз зібрався, Шкапові чоботи набув. Підтикався, підперезався І пояс цупко підтягнув; А в руки добру взяв дрючину, — Обороняти злу личину, Як лучиться де од собак. А послі за руки взялися, Прямцем до пекла поплелися, Пішли на прощу до чортяк.
Тепер же думаю, гадаю, Трохи не годі і писать; Ізроду пекла я не знаю, Нездатний, далебі, брехать; Хіба, читателі, пождіте, Вгамуйтесь трохи, не галіте, Піду я до людей старих, Щоб їх о пеклі розпитати, І попрошу їх розказати, Що чули од дідів своїх.
Вергілій же, нехай царствує, Розумненький був чоловік, — Нехай не вадить, як не чує, — Та в давній дуже жив він вік. Не так тепер і в пеклі стало, Як в старину колись бувало І як покійник написав; Я, може, що-небудь прибавлю, Переміню і що оставлю, Писну — як од старих чував.
Еней з Сівіллкою хватались, До пекла швидше щоб прийти, І дуже пильно приглядались, До пекла двері як найти. Як ось перед якуюсь гору Прийшли, і в ній велику нору Знайшли і вскочили туди. Пішли піц землю темнотою, Еней все щупався рукою, Щоб не ввалитися куди.
Ся улиця вела у пекло, Була вонюча і грязна; У ній і вдень було, мов смеркло, Од диму вся була чадна; Жила з сестрою тут Дрімота, Сестра же звалася Зівота, Поклон сі перші оддали Тімасі нашому Енею З його старою попадею, — А послі далі повели.
А потім Смерть до артикулу Їм воздала косою честь, Наперед стоя калавуру, Який у її мосці єсть: Чума, війна, харцизтво, холод, Короста, трясця, парші, голод; За сими ж тут стояли в ряд: Холера, шолуді, бешиха І всі мирянські, знаєш, лиха, Що нас без милості морять.
Іще ж не все тут окошилось, Іще брела ватага лих: За смертію слідом валилось Жінок, свекрух і мачух злих. Вітчими йшли, тесті-скуп'яги, Зяті і свояки-мотяги, Сердиті шурини, брати, Зовиці, невістки, ятровки — Що все гризуться без умовки, — І всякі тут були кати.
Якіїсь злидні ще стояли, Жували все в зубах папір, В руках каламарі держали, За уха настромляли пір. Се все десятські та соцькії, Начальники, п'явки людськії, І всі прокляті писарі, Ісправники все ваканцьові6, Судді і стряпчі безтолкові, Повірені, секретарі.
За сими йшли святі понури, Що не дивились і на світ, Смиренної були натури, Складали руки на живіт, Умильно богу все молились, На тиждень днів по три постились І вслух не лаяли людей; На чотках мир пересуждали І вдень ніколи не гуляли, Вночі ж було не без гостей...
Еней хоть сильно тут дивився Такій великій новині, Та вже од страху так трусився. Мов сидя охляп на коні. Побачивши ж іще іздалі, Які там дива плазували Кругом, куди не поглядиш, Злякавсь, к Сівіллі прихилився, Хватавсь за дергу і тулився, Мов од кота в коморі миш.
Сівілла в дальший путь таскала — Не баскаличивсь би та йшов; І так швиденько поспішала, Еней не чув аж підошов, Хватаючися за ягою. Як ось уздріли пред собою Чрез річку в пекло перевіз. Ся річка Стіксом називалась, Сюди ватага душ збиралась. Щоб хто на той бік перевіз.
І перевізчик тут явився, Як циган, смуглой цери був, Од сонця ввесь він попалився І губи, як арап, оддув; Очища в лоб позападали, Сметаною позапливали, А голова вся в ковтунах; Із рота слина все котилась, Як повстка, борода скомшилась, — Всім задавав собою страх.
Сорочка, зв'язана узлами, Держалась всилу на плечах, Попричепляна мотузками, Як решето, була в дірках; Замазана була на палець, Засалена, аж капав смалець, Обутий в драні постоли, Із дір онучі волочились, Зовсім, хоть вижми, помочились, Пошарпані штани були.
За пояс лико одвічало, На йому висів гаманець; Тютюн, і люлька, і кресало, Лежали губка, кремінець. Хароном перевізчик звався, Собою дуже величався, Бо і не в шутку був божок: З крючком весельцем погрібався, По Стіксові, як стрілка, мчався, Був човен легкий, як пушок.
На ярмарку як слобожани Або на красному торгу До риби товпляться миряни, — Було на сьому так лугу. Душа товкала душу в боки І скреготали, мов сороки; Той пхавсь, той сунувсь, інший ліз. Всі м'ялися, перебирались, Кричали, спорили і рвались, І всяк хотів, його щоб віз...
Еней з Сівіллою своєю Не мішкавши в човен ввійшли: Кальною річкою сією На той бік в пекло попливли; Вода в розколини лилася, Що аж Сівілла піднялася. Еней боявсь, щоб не втонуть, Но пан Харон наш потрудився, На той бік так перехопився, Що нільзя оком ізмигнуть.
Приставши, висадив на землю; Взяв півалтина за труди, За працьовиту свою греблю, І ще сказав, іти куди. Пройшовши відсіль гонів з двоє, Побравшись за руки обоє, Побачили, що ось лежав У бур'яні бровко муругий, Три голови мав пес сей мудрий, Він на Енея загарчав.
Загавкав грізно в три язики, Уже був кинувсь і кусать, Еней підняв тут крик великий, Хотів чимдуж назад втікать. Аж баба хліб бровку шпурнула І горло глевтяком заткнула, То він за кормом і погнавсь; Еней же з бабою старою То сяк, то так попід рукою Тихенько од бровка убравсь.
Тепер Еней убрався в пекло, Прийшов зовсім на інший світ; Там все поблідло і поблекло, Нема ні місяця, ні звізд, Там тільки тумани великі, Там чутні жалібнії крики, Там мука грішним не мала. Еней з Сівіллою гляділи, Якії муки тут терпіли, Якая кара всім була.
Смола там в пеклі клекотіла І грілася все в казанах, Живиця, сірка, нефть кипіла; Палав огонь, великий страх! В смолі сій грішники сиділи І на огні пеклись, горіли. Хто, як, за віщо заслужив. Пером не можна написати, Не можна і в казках сказати, Яких було багацько див!
Панів за те там мордували І жарили зо всіх боків, Що людям льготи не давали І ставили їх за скотів. За те вони дрова возили, В болотах очерет косили, Носили в пекло на підпал. Чорти за ними приглядали, Залізним пруттям підганяли, Коли який з них приставав.
Огненним пруттям оддирали Кругом на спину і живіт, Себе що самі убивали, Яким остив наш білий світ, Гарячим дьогтем заливали, Ножами під боки штрикали, Щоб не хапались умирать. Робили різнії їм муки, Товкли у мужчирях їх руки, Не важились щоб убивать...
Енеїда. Частина третя - продовження |