Аналіз. Роман у віршах "Маруся Чурай"

Автор: Ліна Костенко

Рік: 1979

Літературний рід: ліро-епос

Жанр: історичний роман у віршах

Тема: зображення нещасливого кохання Марусі Чурай і Грицька Бобренка в поєднанні з історичними подіями XVII ст.

Ідея: незнищенність особистості з багатим духовним світом і українського народу, глибока віра в їх духовну силу.

Головні герої: Маруся Чурай, Грицько Бобренко, Іван Іскра, полтавський полковник Мартин Пушкар, війт Семен Горбань, Галя Вишняківна, козак Лесь Черкес, Богдан Хмельницький, мандрівний дяк

Сюжет: дві сюжетні лінії - особиста: Маруся Чурай - Грицько Бобренко та історична: національно-визвольна боротьба українського народу під керівництвом гетьмана Богдана Хмельницького проти польської шляхти.
Композиція: 9 розділів. Центральний розділ - третій: "Сповідь".

І - Якби знайшлась неопалима книга

Іде суд над Марусею Чурай, її звинувачують в тому, що вона отруїла свого коханого Гриця Бобренка через те, що він вирішив одружитися з іншою (Галею Вишняківною). Допит свідків. Прибуття посланця з Січі, у якому йдеться про необхідність допомоги Хмельницькому. Він впевнений, що треба подивитися ще й з іншого боку:«Зрадити в житті державу — злочин, а людину — можна?!» Ухвалення вироку - страта на шибениці.

ІІ - Полтавський полк виходить на зорі

Полтава вражена власним вироком. Полтавський полк виходить в похід без пісень. Іван Іскра мчить до Богдана Хмельницького.

ІІІ - Сповідь

Маруся Чурай чекає смерті. Вона згадує своє життя, дитинство, кохання до Гриця. Коли Гриць її зрадив, вона вирішила покінчити життя самогубством і приготувала отруйне зілля, яке й випив Гриць.

ІV - Гінець до гетьмана

Іван Іскра повідомляє Б. Хмельницькому, що полк уже в дорозі, і розповідає йому про Марусю Чурай. Гетьман пише наказ про помилування піснярки.

V - Страта

Маруся готова до страти. Навколо зібралася юрба. Приїжджає вершник (Іван Іскра) з наказом Б. Хмельницького про помилування.

VІ - Проща

Мати Марусі помирає. Маруся іде на прощу до Києва і дорогою знайомиться з мандрівним дяком. Вони відвідують монастирі. Дяк роздумує над тим, хто ж такі святі.

VІІ - Дідова балка

В Полтаві зима. В Дідовій Балці живе дід Галерник, який 20 років пробув у неволі на галерах. До нього приходить Іван Іскра порадитись щодо Марусі.

VІІІ - Облога Полтави

Під Полтавою стоїть вороже військо. Маруся відмовляється стати дружиною Івана. Голод. Облогу знято.

ІХ - Весна, і смерть, і світле воскресіння

Маруся хвора на сухоти, але радіє приходу весни. Іван пішов у похід. Маруся стоїть край шляху і дивиться як іде полк. Вона чує, що співають її пісні.

Проблематика:

  • Зрада і вірність
  • Моральна відповідальність
  • Роль митця в суспільстві
  • Духовний розвиток
  • Війна і мир

 
| Карта сайту |