"Канцоньєре"

"Книга пісень"

Автор: Франческо Петрарка

Рік: 1373

Літературний рід: лірика

Жанр: збірка поезій - сонети, балади, секстини, канцони, мадригали

Провідні теми збірки: любов, життя, смерть, час

Композиція: дві книги - "На життя мадонни Лаури" та "На смерть мадонни Лаури"

Джерела натхнення: італійські сонети "солодкого стилю", поезії французьких трубадурів, Данте

Найвідоміші вірші зі збірки "Книга пісень": "Благословенні місяць, день і рік..." (сонет №61), "Як не любов, то що ж це бути може…" (сонет №132), "Щасливі квіти й благовісні трави..." (сонет №162), "Де погляд ніжний, де чарівний вид…" (сонет №267), "Ні зоряних небес мандрівні хори" (сонет №312).

Алегоричність імені ліричної героїні - Лаури:

  • італійське "лавр" натякає на славу, символом якої є лавровий вінок;
  • італійське "лаура" означає повітря, натякає на піднесеність, ідеальність образу дами;
  • донна Лаура - конкретна історична особа.

Вірші Франческа Петрарка поклали початок розвитку гуманістичної лірики. У них поет набагато правдивіше за своїх попередників описав реальне земне почуття, яке приносить не тільки радість і захоплення, а й біль, розчарування та страждання. Саме ця різноманітність і повнота життя підносить земне кохання вище за небесне. Під впливом почуттів ліричний герой аналізує свій внутрішній світ та роздумує над складністю людської душі. Але у збірці "Книга пісень" є вірші не тільки про кохання, а й про дружбу, природу, вірші на моральні та політичні теми з філософськими роздумами. Таке розмаїття тематики дало можливість Петрарці змалювати ліричного героя як різнобічну та суперечливу особистість.

Увага! Провідним жанром у збірці "Книга пісень" є сонет, який Петрарка довів до класичної завершеності, зробив його взірцем ліричної мови та жанрової форми. У 14 рядках сонету поет зміг показати розвиток почуття: у першій строфі подається головна теза, у другій - антитеза, а в останніх двох терцинах зображується синтез думки та почуття.


 
| Карта сайту |