Поезія Рудакі

Основні жанри персько-таджицької лірики:

  • бейти;
  • рубаї;
  • газелі.


Бейти

Бейти - це двовірші у літературах мовами фарсі, арабській, тюркській, урду, які містять закінчену думку, якщо виступають окремим твором. Рядки бейтів римуються між собою і мають однакову кількість складів.

Вважається, що Рудакі написав більш ніж 300 000 бейтів, але до нашого часу збереглися лише окремі вірші. За мотивами їх розподіляють на три групи: вірші про кохання, ліричні та пейзажні вірші. Рудакі наповнює свої двовірші філософським змістом: передає свої роздуми про любов, дружбу, сенс буття, війну та мир, а також враження від людей та природи.


Рубаї

Рубаї - це чотиривірш у філософській та ліричній поезії народів Середнього та Близького Сходу, який має особливе римування (римуються перший, другий та четвертий рядки, іноді - усі рядки).

Саме Рудакі запровадив рубаї в літературу, а Омар Хайям трансформував його в філософсько-афористичний жанр.


Газелі

Газелі - ліричні вірші, які складаються з 12-15 бейтів, що римуються за такою схемою: aa, ab, ac, ad і т. д. Кожен бейт має закінчену думку, яка доповнюється, розвивається і варіюється в наступних двовіршах.

Газелі Рудакі часто не відповідають жорстким вимогам, які з'явилися до цього жанру в більш пізній період. Проте вони приваблюють читачів своєю щирістю.


 
| Карта сайту |