Здобуття Україною незалежності

Наприкінці 1980-х рр. загострилося питання про зміну державного устрою СРСР. У 1988 - 1990 рр. державний суверенітет проголосили Латвія, Литва, Естонія, Молдова, Азербайджан, Росія ("парад суверенітетів").

16 липня 1990 р. - Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України.

Декларація про державний суверенітет

  • Визначала основні напрямки державотворення, внутрішньої і зовнішньої політики.
  • Проголосила повноту й неподільність влади республіки в межах її території.
  • Проголосила поділ державної влади на законодавчу, виконавчу, судову.
  • Проголосила самостійність України у вирішенні питань економіки, освіти, науки, культури, екології.
  • Проголосила незалежність і рівноправність України у міжнародних відносинах, миролюбну зовнішню політику, нейтралітет.
  • Проголосила рівність усіх громадян перед законом незалежно від походження, майнового й соціального становища, расової та національної приналежності, статі, освіти, релігійних і політичних поглядів.

17 березня 1991 - Референдум, який засвідчив підтримку більшістю населення України державного суверенитету республіки (80,2%) і оновлення СРСР (70,2%).

19 - 21 серпня - Державний переворот, який здійснили реакційні сили, з метою збереження тоталітарного режиму в СРСР. Очолив переворот - Державний комітет із надзвичайного стану (ДКНС, рос. - ГКЧП), до його складу увійшли: віце-президент Г. Янаєв, прем'єр-міністр В. Павлов, міністр оборони Д. Язов, голова КДБ В. Крючков та інші вищі посадові особи. В СРСР було оголошено надзвичайний стан, до Москви введено війська, М. Горбачова ізольовано на дачі "Форос" у Криму.

Опір заколотникам очолили президент Росії Б. Єльцин і Верховна Рада Росії, на бік яких перейшла армія. Після невдалого штурму "Білого дому" стало зрозумілим, що спроба перевороту провалилася. Підписання нового союзного договору було зірвано, республіки, зокрема Україна, стали брати усю повноту влади у свої руки.

24 серпня 1991 р. - Верховна Рада УРСР прийняла Акт проголошення незалежності України, проголосивши Україну незалежною демократичною державою.

1 грудня 1991 р. - відбувся Всеукраїнський референдум, 90,3% учасників якого підтвердили Акт проголошення незалежності України.

1 грудня 1991 р. - відбулися перші вибори президента України, у яких переміг Голова Верховної Ради України - Леонід Кравчук (61,6% голосів).

8 грудня 1991 р. - у Біловезькій Пущі неподалік від Мінська президент України Л. Кравчук, президент Росії Б. Єльцин, Голова Верховної Ради Республіки Білорусь С. Шушкевич констатували розпад СРСР і створення Співдружності Незалежних Держав (СНД).

21 грудня 1991 р. - в Алма-Аті декларацію про утворення СНД підписали Азербайджан, Білорусь, Киргизстан, Казахстан, Росія, Молдова, Туркменістан, Таджикистан, Узбекистан і Україна.

25 грудня 1991 р. - М. Горбачов оголосив про свою відставку з посади Президента СРСР. СРСР юридично припинив своє існування. Україна вступила в новий етап своєї історії як незалежна держава.

"Перебудова" не досягла поставлених цілей. Суперечливі та половинчаті реформи призвели до розвалу адміністративно-командної системи та краху радянської економіки, ліквідації тоталітарного режиму, розпаду СРСР і виникненню на його території незалежних держав, зокрема України.


 
| Карта сайту |