Польсько-радянська війна в Україні. Галицька СРР. Другий "Зимовий похід" армії УНР

25 квітня 1920 року початок польсько-радянської війни.

Квітень - травень 1920 року об'єднані польсько-українські війска зайняли Правобережну Україну (Київ, Вінницю, Житомир) і форсували Дніпро, однак були зупинені радянськими військами. На окупованій Польщею території відновлювалося поміщицьке землеволодіння, вивозилися промислове устаткування й сировина, що призвело до селянських повстань.

14 травня 1920 року радянські війська Західного фронту під командуванням М. Тухачевського почали контрнаступ у напрямку Варшави.

26 травня 1920 року радянські війська Південно-Західного фронту під командуванням О. Єгорова розгорнули наступ на Львів, зайняли Правобережну й Західну Україну та вступили на територію Польщі.

15 липня 1920 року у Східній Галичині було проголошено радянську владу й створення Галицької Соціалістичної Радянської Республіки (ГСРР).

17 серпня 1920 року польські війська перейшли в контрнаступ під Варшавою й відтіснили радянські війська до Житомира та Бердичева.

12 жовтня 1920 року - підписання Ризького перемир'я між Польщею та Радянською Росією означало розрив відносин Польщі з УНР.

Українські війська на чолі з С. Петлюрою продовжили боротьбу самостійно, однак у листопаді 1920 року змушені були відступити до р. Збруч і переправитися на окуповану Польщею територію, де були інтерновані в табори для військовополонених.

18 березня 1921 року РСФРР та УСРР уклали з Польщею Ризький мирний договір, за умовами якого Польща визнавала УСРР і БСРР, однак Західна Україна (Західна Волинь, Східна Галичина, Західне Полісся, Підляшшя, Холмщина) і Західна Білорусія ввійшли до складу Польщі.

Листопад 1921 року - другий "Зимовий похід" військ УНР під командуванням генерала-хорунжего Ю. Тютюнника з метою організації масового антирадянського повстання селянства. Біля м. Базар на Житомирщині учасники рейду були розбиті радянськими військами, більшість повстанців потрапила в полон і була розстріляна. Другим "Зимовим походом" закінчилася збройна боротьба військ УНР за незалежність України.


 
| Карта сайту |