Другий Універсал Центральної Ради

Тимчясовий уряд засудив Перший Універсал УЦР, оголосовши його "проявом сепаратизму" з боку України.

29 червня 1917 р. - до Києва прибула урядова делегація у складі О. Керенського, І. Церетелі, М. Терещенка для переговорів з УЦР. Під час переговорів уряд змусив УЦР піти на компроміс і відмовитись від деяких положень Першого Універсалу.
3 липня 1017 р. - Українська Центральна Рада прийняла Другий Універсал, у якому були викладені основні засади компромісу УЦР і Тимчасового уряду.

  • Тимчасовий уряд визнавав автономію України у складі федеративної Росії, однак УЦР відмовлялася від самочинного проголошення автономії України до прийняття цього рішення на Всеросійських Установчих зборах.
  • Тимчасовий уряд визнавав УЦР і Генеральний Секретаріат вищими органами влади в Україні, однак територія, на яку поширювалася влада Центральної Ради і Генерального Секретаріату, не окреслювалася, УЦР мала поповнитися представниками національних меншин, що проживали в Україні, повноваження Генерального Секретаріату не уточнювалися, а його склад затверджувався Тимчасовим урядом.
  • Тимчасовий уряд погодився на українізацію армії, однак під контролем російського командування.

Компроміс Української Центральної Ради і Тимчасового уряду викликав незадоволення певних політичних сил як в Україні, так і в Росії. (в Петрограді виступили кдети, які вийшли зі складу Тимчасового уряду на знак протесту проти надання Україні автономії).

У ніч з 4 на 5 липня 1917 р. у Києві відбувся організований самостійниками збройний виступ українського полку ім. П. Полуботки. Його учасники намагалися примусити УЦР відмовитися від Другого Універсалу й проголосити незалежність України. Виступ був придушений військами УЦР, а самостійників полуботківців було заарештовано і відправлено на фронт.


 
| Карта сайту |